PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Święta, święta
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Rajd 68
Kategoria: Rajd gimnazjalisty (24.09.2014r.)
Dzien Edukacji Narodowej 08 56
Kategoria: GALERIA Z APELU
Football without frontiers 101
Kategoria: Football without frontiers (11.10.2009r.)
Realizowane projekty
Święta, święta Drukuj Email
Redaktor: EDYTA JASIŃSKA   
19.03.2008.

Image

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Porządki, gotowanie, pieczenie ciast, malowanie jaj i święconka, to tylko niektóre z oznak nadchodzących świąt. Czy w całym tym rozgardiaszu znajdziemy czas na przeżycie Wielkanocy zgodnie z obyczajem?

Dla wszystkich chrześcijan Wielkanoc to najważniejsze święto w całym roku liturgicznym. Święta Wielkiej nocy są bardzo radosne, gdyż wszyscy świętujemy wygraną walkę Chrystusa ze śmiercią.

Czym byłyby święta bez Śmigusa Dyngusa, malowania jaj czy też rodzinnego śniadania w dzień Wielkiej Nocy? Nie zapomnijmy o tradycjach, które są zakorzenione głęboko w sercu każdego Polaka. Warto przypomnieć, że jaja są symbolem życia, palma świecona w Niedzielę Palmową jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a uwielbiane w szczególności przez młodszych przedstawicieli naszego narodu lanie wodą wywodzi się z pogańskich zwyczajów, które miały na celu czczenie przyrody. 

Wielki Czwartek, to dzień upamiętniający ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie odbywają się msze to Wielki Piątek, podczas którego jest ścisły post a wszyscy przeżywamy śmierć Jezusa na krzyżu. Dzień, w którym wszyscy zbieramy się, aby wspólnie poświęcić pokarm, który znajdzie się na Wielkanocnym stole, to Wielka Sobota. W tym dniu odbywa się również wyjątkowa msza, która wprawdzie jest bardzo długa, ale myślę, że warto ją przeżyć. W Niedzielę Wielkanocną odbywają się ranne rezurekcje, a potem siadamy w gronie najbliższych nam osób do wspólnego stołu, aby podzielić się jajkiem i spożyć wspólny posiłek.

Święta Wielkiej Nocy są mniej komercyjne, dzięki czemu możemy przeżyć je głębiej i piękniej . Wykorzystajmy ten magiczny czas, na pogłębianie rodzinnych więzi jak i naszej wiary, aby żyło nam się lepiej w zgodzie z innymi i samym sobą.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright