PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Święta, święta

Rajd 68
Kategoria: Rajd gimnazjalisty (24.09.2014r.)
Dzien Edukacji Narodowej 08 56
Kategoria: GALERIA Z APELU
Football without frontiers 101
Kategoria: Football without frontiers (11.10.2009r.)
Święta, święta Drukuj Email
Redaktor: EDYTA JASIŃSKA
19.03.2008.

Image

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Porządki, gotowanie, pieczenie ciast, malowanie jaj i święconka, to tylko niektóre z oznak nadchodzących świąt. Czy w całym tym rozgardiaszu znajdziemy czas na przeżycie Wielkanocy zgodnie z obyczajem?

Dla wszystkich chrześcijan Wielkanoc to najważniejsze święto w całym roku liturgicznym. Święta Wielkiej nocy są bardzo radosne, gdyż wszyscy świętujemy wygraną walkę Chrystusa ze śmiercią.

Czym byłyby święta bez Śmigusa Dyngusa, malowania jaj czy też rodzinnego śniadania w dzień Wielkiej Nocy? Nie zapomnijmy o tradycjach, które są zakorzenione głęboko w sercu każdego Polaka. Warto przypomnieć, że jaja są symbolem życia, palma świecona w Niedzielę Palmową jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a uwielbiane w szczególności przez młodszych przedstawicieli naszego narodu lanie wodą wywodzi się z pogańskich zwyczajów, które miały na celu czczenie przyrody.

Wielki Czwartek, to dzień upamiętniający ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie odbywają się msze to Wielki Piątek, podczas którego jest ścisły post a wszyscy przeżywamy śmierć Jezusa na krzyżu. Dzień, w którym wszyscy zbieramy się, aby wspólnie poświęcić pokarm, który znajdzie się na Wielkanocnym stole, to Wielka Sobota. W tym dniu odbywa się również wyjątkowa msza, która wprawdzie jest bardzo długa, ale myślę, że warto ją przeżyć. W Niedzielę Wielkanocną odbywają się ranne rezurekcje, a potem siadamy w gronie najbliższych nam osób do wspólnego stołu, aby podzielić się jajkiem i spożyć wspólny posiłek.

Święta Wielkiej Nocy są mniej komercyjne, dzięki czemu możemy przeżyć je głębiej i piękniej . Wykorzystajmy ten magiczny czas, na pogłębianie rodzinnych więzi jak i naszej wiary, aby żyło nam się lepiej w zgodzie z innymi i samym sobą.