PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Wspomnienia z wycieczki.

INEA AZS Poznan-ENERGA Torun 38
Kategoria: INEA AZS Poznań - Energa Toruń
Bal 213
Kategoria: Bal Gimnazjalisty (30.05.2014r.)
Wystawa 4
Kategoria: Wystawa UM (13.12.2012r.)
Wspomnienia z wycieczki. Drukuj Email
Redaktor: Bogusz Falkowski II cœ
09.07.2008.
ImageOd 26. do 29. maja klasy IIc i IIe uczestniczyły w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Naszym „bezpieczeństwem” zajęły się pani Renata Barnaś i pani Agata Mazurek. Spod naszego gimnazjum wyjechaliśmy o godzinie 8:00.
Ze względu na znaczną odległość podróż zajęła nam ok.9 godzin do miejsca zakwaterowania w Górach Kamiennych. Po drodze jednak zwiedzaliśmy zamek ksišżšt pszczyńskich w Książu. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, który zwiedzaliśmy. Mieliśmy również okazję odwiedzić piękne ogrody otaczające zamek. Po dotarciu do Sokołowska, wszyscy odpoczęli, a następnie razem udaliśmy się na krótki krajoznawczy spacer. Kolejnego dnia prawie żadna warta obejrzenia naziemna, ani podziemna budowla w okolicy nam się nie oparła. Wstaliśmy około godziny 7:00 i po śniadaniu wyjechaliśmy do podziemnego miasta Osówka. Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy, którą próbowaliśmy rozwikłać podczas zwiedzania kompleksu. Około godziny 11:00 udaliśmy się do twierdzy w Srebrnej Górze. Powstała w latach 1765-1777 jest największą tego typu budowlą górska w Europie. Na deser pozostała nam kopalnia złota, niestety owego złota tam już od dawna nikt nie znalazł. Był tam w zamian jedyny w Polsce podziemny wodospad na głębokości 23 metrów. Wyglądał pięknie. Na powierzchni była możliwość zakupu „złotych” sztabek, monet i różnych minerałów. Około godziny 19:00 powróciliśmy do Sokołowska.
W środę około godziny 9:00 spotkaliśmy się z celnikiem, który przedstawił nam swoją pracę i zademonstrował działanie noktowizora. Wszyscy chłopacy byli zaciekawieni urządzeniem. Dziewczyny bardziej interesowały się kajdankami. Następnie pojechaliśmy na basen, a później do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Obejrzeliśmy ciekawą historię produkcji papieru oraz jego czerpanie za pomocą specjalnych sit. Powróciliśmy do Sokołowska około godziny 19:00. Na koniec udaliśmy się na krótki, „terenowy” spacer do pobliskiego zamku.
W czwartek o godzinie 9:00 ostatecznie opuściliśmy miejsce zakwaterowania i udaliśmy się w drogę powrotną. Wszystkim było żal opuszczać tak piękne miejsce. Po drodze zwiedziliśmy obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Do najliczniejszych grup narodowościowych w obozie należeli Żydzi (obywatele różnych państw europejskich), Polacy oraz obywatele byłego ZSRR. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 000. Wizyta w tym miejscu była bardzo wstrząsająca dla każdego z nas. Do Czarnkowa przyjechaliśmy około godziny 21:00. Z żalem spoglądaliśmy na zrobione zdjęcia, bardzo pozytywnie wspominając miniony czas.

Wszystkim bardzo się podobało!
Dziękujemy pani Barnaś za zorganizowanie tak ciekawej wycieczki!

Bogusz Falkowski II c

Galeria wycieczki!!!