PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - ,,Wigilie polskie"
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Bal 25
Kategoria: Bal Gimnazjalisty (30.05.2014r.)
Wystawa 36
Kategoria: Wystawa pocztówek (23.10.2012r.)
Konkurs 29
Kategoria: XII Szkolny Konkurs Recytatorski (04.11.2014r.)
Realizowane projekty
,,Wigilie polskie" Drukuj Email
Redaktor: Łukasz Kaźmierczak-kl.Id, mgr Agnieszka Bąbelczyk   
18.01.2009.

Opera Poznańska jest bardzo ładnym budynkiem o szlachetnych proporcjach i takich tradycjach. Wystrój widowni ma też bardzo ładny – jeśli ktoś lubi czerwony plusz i złocenia. Kolosalnych rozmiarów kryształowy żyrandol (tysiące i tysiące kryształowych łezek i kryształowych kuleczek na kolistym metalowym szkielecie) wisi nad głowami melomanów, rozpraszając ich uwagę i powodując nieodmiennie na każdym spektaklu falę cichych rozważań na temat trwałości zamocowania w suficie.

„Opium w rosole”, Małgorzata Musierowicz

 

     Nasza wycieczka do Teatru Wielkiego imienia Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się 19. grudnia 2008 roku. W tym właśnie teatrze odbył się spektakl pt. „Wigilie Polskie” narracji Barbary Wachowicz.
Zbiórka miała miejsce przed gimnazjum o godzinie 8:00. Nad nami czuwały: pani Agnieszka Bąbelczyk i pani Agnieszka Zielsdorf.
      Zajęliśmy miejsca w teatrze. Przedstawienie było przygotowane w hołdzie Adamowi Mickiewiczowi. Towarzyszyliśmy autorowi „Dziadów” od wigilii 1798 roku-od jego urodzin, do wigilii wygnańczych- paryskich. Szczególny nacisk położony był na Wigilię Wielkopolską, ostatnią w ojczyźnie, wspólnie przeżytą z bratem, bohaterem Powstania Listopadowego. Przedstawione były także wigilie innych wielkich Polaków. Zobaczyliśmy wigilię w rodzinnym domu Juliusza Słowackiego oraz pielgrzymkę do Betlejem, aby modlić się za tajemniczą „kuzynkę” -zniewoloną w tamtych czasach Polskę. W dziewięćdziesiątą rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podczas spektaklu oglądaliśmy dzieje harcerzy Szarych Szeregów, Powstańców z Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej. Na koniec przedstawione były losy młodego harcerza Romka Strzałkowskiego, który podniósł biało-czerwony sztandar, po czym pod nim poległ. Całe przedstawienie zdobiły najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego, Chóru Młodzieżowego "Akord" i najmłodszych kolędników - przedszkolaków.
     Po spektaklu pojechaliśmy do poznańskiej „Plazy”, w której mogliśmy zakupić prezenty dla naszych bliskich. Wróciliśmy do autokaru, po czym około godziny 18:30 dotarliśmy do domu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright