PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - ,,Wigilie polskie"

Bal 25
Kategoria: Bal Gimnazjalisty (30.05.2014r.)
Wystawa 36
Kategoria: Wystawa pocztówek (23.10.2012r.)
Konkurs 29
Kategoria: XII Szkolny Konkurs Recytatorski (04.11.2014r.)
,,Wigilie polskie" Drukuj Email
Redaktor: Łukasz Kaźmierczak-kl.Id, mgr Agnieszka Bąbelczyk
18.01.2009.

Opera Poznańska jest bardzo ładnym budynkiem o szlachetnych proporcjach i takich tradycjach. Wystrój widowni ma też bardzo ładny – jeśli ktoś lubi czerwony plusz i złocenia. Kolosalnych rozmiarów kryształowy żyrandol (tysiące i tysiące kryształowych łezek i kryształowych kuleczek na kolistym metalowym szkielecie) wisi nad głowami melomanów, rozpraszając ich uwagę i powodując nieodmiennie na każdym spektaklu falę cichych rozważań na temat trwałości zamocowania w suficie.

„Opium w rosole”, Małgorzata Musierowicz

Nasza wycieczka do Teatru Wielkiego imienia Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się 19. grudnia 2008 roku. W tym właśnie teatrze odbył się spektakl pt. „Wigilie Polskie” narracji Barbary Wachowicz.
Zbiórka miała miejsce przed gimnazjum o godzinie 8:00. Nad nami czuwały: pani Agnieszka Bąbelczyk i pani Agnieszka Zielsdorf.
      Zajęliśmy miejsca w teatrze. Przedstawienie było przygotowane w hołdzie Adamowi Mickiewiczowi. Towarzyszyliśmy autorowi „Dziadów” od wigilii 1798 roku-od jego urodzin, do wigilii wygnańczych- paryskich. Szczególny nacisk położony był na Wigilię Wielkopolską, ostatnią w ojczyźnie, wspólnie przeżytą z bratem, bohaterem Powstania Listopadowego. Przedstawione były także wigilie innych wielkich Polaków. Zobaczyliśmy wigilię w rodzinnym domu Juliusza Słowackiego oraz pielgrzymkę do Betlejem, aby modlić się za tajemniczą „kuzynkę” -zniewoloną w tamtych czasach Polskę. W dziewięćdziesiątą rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podczas spektaklu oglądaliśmy dzieje harcerzy Szarych Szeregów, Powstańców z Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej. Na koniec przedstawione były losy młodego harcerza Romka Strzałkowskiego, który podniósł biało-czerwony sztandar, po czym pod nim poległ. Całe przedstawienie zdobiły najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego, Chóru Młodzieżowego "Akord" i najmłodszych kolędników - przedszkolaków.
     Po spektaklu pojechaliśmy do poznańskiej „Plazy”, w której mogliśmy zakupić prezenty dla naszych bliskich. Wróciliśmy do autokaru, po czym około godziny 18:30 dotarliśmy do domu.