PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Wizyta w Rehna

Koncert 52
Kategoria: I Czarnkowski Koncert Noworoczny (04.01.2015r.)
Rajd 126
Kategoria: Rajd Gimnazjalisty (26.09.2012r.)
Rajd 188
Kategoria: Rajd Gimnazjalisty (26.09.2012r.)
Wizyta w Rehna Drukuj Email
Redaktor: mgr Renata Barnaś, mgr Agata Mazurek
17.05.2009.
Image      W tym roku przyszła kolej na rewizytę w partnerskiej szkole w Rehna. 4 maja 20 uczniów naszej szkoły z opiekunami panią Renatą Barnaś i Agatą Mazurek oraz tłumaczem panią Margeritą Szymczak wyruszyło w podróż do Niemiec.
     W godzinach popołudniowych zostaliśmy przywitani przez dyrektora szkoły i uczniów niemieckich. Po poczęstunku wszyscy poznali swoje rodziny goszczące i powoli emocje zaczęły opadać.
     W drugim dniu zaplanowano bardzo bogaty program. Wizyta w Schwerinie rozpoczęła się od szczegółowej kontroli osobistej przy wejściu do Landtagu (parlamentu meklemburskiego). Kontrola przebiegła pomyślnie i mogliśmy zapoznać się z tajnikami funkcjonowania władzy ustawodawczej w Meklemburgii. Po krótkim filmie o historii zamku nasi uczniowie zasiedli na miejscach Konwentu Seniorów oraz na sali plenarnej. Nasi gospodarze zadbali wszędzie o polskojęzycznych opiekunów, dzięki czemu zdobywanie wiedzy było łatwiejsze. Zwiedziliśmy również część zabytkową zamku, który jest siedzibą parlamentu. Kolejnym punktem programu był obiad w Ministerstwie Sprawiedliwości. Posileni ruszyliśmy do archiwum umieszczonego w byłym areszcie śledczym. Tam powitała nas pani Minister Sprawiedliwości Meklemburgii. Uczniowie mogli poznać powojenną historię Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem losów więźniów politycznych prześladowanych po II wojnie światowej. Pani Minister zaprosiła również grupę polsko-niemiecką do budynku sądu, gdzie uczniowie dyskutowali na temat prawa i przestępczości wśród nieletnich. Ostatnim punktem programu wizyty w stolicy Meklemburgii było zwiedzanie wystawy BUGA 2009.

Kolejny dzień okazał się ogromnym wyzwaniem. Po zwiedzeniu szkoły i grach integracyjnych delegacja uczniów z obu szkół udała się do marketu na zakupy produktów potrzebnych do przygotowania obiadu. Grupa polska przygotowała zupę pomidorową z ryżem, placki ziemniaczane oraz sałatkę owocową. Grupa niemiecka sporządziła sałatkę warzywną, kluski ziemniaczane z sosem pieczarkowym i pudding. Eksperymenty kulinarne okazały się jednak sukcesem, a przyrządzone potrawy jury oceniło bardzo wysoko. W tym dniu nie zabrakło również rozgrywek sportowych.
     Wielkie emocje czekały na uczestników projektu w czwartek. W tym dniu odwiedziliśmy park wspinaczkowy w Travemünde. Przez ponad dwie godziny uczestnicy spotkania pokonywali kolejne przeszkody umieszczone między drzewami , wysoko nad ziemią. Po pokonaniu nadziemnej trasy wszyscy udali się nad morze. Po sesji fotograficznej na molo i promenadzie udaliśmy się na grilla do Rehna. Dzień zakończył się dyskoteką w lokalnym klubie.
     W piątek nastąpił czas podsumowania i pożegnania. Rano spotkaliśmy się w szkole. Każdy mógł wyrazić swoją opinię o przygotowanym programie. Uczniowie wymienili adresy i obiecywali kontakty w przyszłości. Przy pożegnaniu nie obyło się bez łez. Zostawiliśmy w szkole niemieckiej pamiątkę z podobiznami wszystkich uczestników i zaplanowaliśmy kolejne spotkanie za rok. Tym razem w Czarnkowie …
     Program mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

GALERIA Z WIZYTY W REHNA!!!