PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Patriotyzm - refleksja
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Impreza 139
Kategoria: Uroczyste wręczenie ,,Podkówek" uczniom klas trzecich (10.04.2014r.)
Rajd 29
Kategoria: Rajd gimnazjalisty (24.09.2014r.)
Koncert 41
Kategoria: II Czarnkowski Koncert Noworoczny (03.01.2016r.)
Realizowane projekty
Patriotyzm - refleksja Drukuj Email
Redaktor: Koło Dziennikarskie/Marta Grębka   
13.11.2009.
Image      Patriotyzm można rozumieć na kilka sposobów, kojarzy się chyba nam przede wszystkim z wiernością do ojczyzny. W takim razie zadajmy sobie pytanie czym jest ojczyzna?

     Ojczyzną możemy nazwać ziemię, na której się urodziliśmy, którą to krwią i potem zdobyli nasi dziadowie, za którą to ginęli i cierpieli, przechodzili niewyobrażalne męki, która to była przez wieki najeżdżana, grabiona i niszczona, która to przez 123 lata była pod zaborami, która to po II wojnie światowej trafiła pod „opiekę” sowieckiego systemu. Ale która nie upadła! Która nie zniknęła! Która zwyciężyła! Dzięki patriotom, dzięki ich walce w dążeniu do samodzielności kraju! To właśnie dzięki patriotom mamy teraz demokrację. Tylko dlaczego z niej nie korzystamy? Dlaczego tak wielu nie chodzi na wybory, dlaczego nie wykonują tego obowiązku i nie wybierają władz, tylko potrafią je komentować? Dlaczego sami nic nie robią a wymagają od innych?

     Wielu ludzi teraz wyjeżdża z naszej ojczyzny POLSKI do innych krajów za chlebem, nikt nie ma nic przeciwko temu, ale jeśli tam używają wyłącznie obcego języka, jeżeli swych dzieci nie uczą historii i kultury polskiej to Ci ludzie, moim zdaniem, nie są godni nazywać się Polakami!

Czy MY jako młode pokolenie, które powinno być wzorem dla swoich dzieci, jesteśmy gotowi oddać życie za ojczyznę, bliźniego? Wydaje mi się, że większość na to pytanie odpowiedziałaby, że nie. Jednak pozory mogą mylić, możemy mówić, że oddalibyśmy życie za ojczyznę albo upierać się, że nie, w żadnym wypadku. Prawda jest taka, że wszystko okaże się, gdy naprawdę przyjdzie konieczność poświęcania się i oddania. „Ostatni będą pierwszymi” więc równie dobrze tzw. patrioci mogą tak naprawdę stchórzyć, a Ci, którzy się nie poczuwali do patriotyzmu mogą okazać się bohaterami.

     Dziś patriota powinien podjąć pewne zobowiązanie, nie tylko odkurzać przeszłość, ale także powinien robić coś dla innych. I pomimo, że patriotyzm brzmi jak coś, co jest oderwane od codziennego życia, da się go realizować w życiu codziennym. Zamiast nazywać, działajmy.  Mieszkajmy tu, cieszmy się swoim życiem, twórzmy i radujmy się, że mamy coś, czym możemy się podzielić.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright