PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Patriotyzm - refleksja

Impreza 139
Kategoria: Uroczyste wręczenie ,,Podkówek" uczniom klas trzecich (10.04.2014r.)
Rajd 29
Kategoria: Rajd gimnazjalisty (24.09.2014r.)
Koncert 41
Kategoria: II Czarnkowski Koncert Noworoczny (03.01.2016r.)
Patriotyzm - refleksja Drukuj Email
Redaktor: Koło Dziennikarskie/Marta Grębka
13.11.2009.
Image      Patriotyzm można rozumieć na kilka sposobów, kojarzy się chyba nam przede wszystkim z wiernością do ojczyzny. W takim razie zadajmy sobie pytanie czym jest ojczyzna?

Ojczyzną możemy nazwać ziemię, na której się urodziliśmy, którą to krwią i potem zdobyli nasi dziadowie, za którą to ginęli i cierpieli, przechodzili niewyobrażalne męki, która to była przez wieki najeżdżana, grabiona i niszczona, która to przez 123 lata była pod zaborami, która to po II wojnie światowej trafiła pod „opiekę” sowieckiego systemu. Ale która nie upadła! Która nie zniknęła! Która zwyciężyła! Dzięki patriotom, dzięki ich walce w dążeniu do samodzielności kraju! To właśnie dzięki patriotom mamy teraz demokrację. Tylko dlaczego z niej nie korzystamy? Dlaczego tak wielu nie chodzi na wybory, dlaczego nie wykonują tego obowiązku i nie wybierają władz, tylko potrafią je komentować? Dlaczego sami nic nie robią a wymagają od innych?

Wielu ludzi teraz wyjeżdża z naszej ojczyzny POLSKI do innych krajów za chlebem, nikt nie ma nic przeciwko temu, ale jeśli tam używają wyłącznie obcego języka, jeżeli swych dzieci nie uczą historii i kultury polskiej to Ci ludzie, moim zdaniem, nie są godni nazywać się Polakami!

Czy MY jako młode pokolenie, które powinno być wzorem dla swoich dzieci, jesteśmy gotowi oddać życie za ojczyznę, bliźniego? Wydaje mi się, że większość na to pytanie odpowiedziałaby, że nie. Jednak pozory mogą mylić, możemy mówić, że oddalibyśmy życie za ojczyznę albo upierać się, że nie, w żadnym wypadku. Prawda jest taka, że wszystko okaże się, gdy naprawdę przyjdzie konieczność poświęcania się i oddania. „Ostatni będą pierwszymi” więc równie dobrze tzw. patrioci mogą tak naprawdę stchórzyć, a Ci, którzy się nie poczuwali do patriotyzmu mogą okazać się bohaterami.

Dziś patriota powinien podjąć pewne zobowiązanie, nie tylko odkurzać przeszłość, ale także powinien robić coś dla innych. I pomimo, że patriotyzm brzmi jak coś, co jest oderwane od codziennego życia, da się go realizować w życiu codziennym. Zamiast nazywać, działajmy.  Mieszkajmy tu, cieszmy się swoim życiem, twórzmy i radujmy się, że mamy coś, czym możemy się podzielić.