PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Wyprawa do środka Polski i źródeł Noteci
Start arrow Archiwum 2009/10 arrow Wyprawa do środka Polski i źródeł Noteci

Bal 77
Kategoria: Bal Gimnazjalisty (30.05.2014r.)
Impreza szkolna 76
Kategoria: ,,Podkówki" (07.04.2016r.)
Fototeka 8
Kategoria: Uczniowie klas II (2012/2013)
Wyprawa do środka Polski i źródeł Noteci Drukuj Email
Redaktor: mgr Renata Barnaś
18.06.2010.

Image     19 maja 34 uczniów klas pierwszych (Ia, Ic oraz delegacje klas Ib, Id, Ie) wyruszyło w kierunku Kłodawy. Kłodawa położona jest na południowo-wschodnim końcu Wielkopolski. Celem podróży była kopalnia soli, która ma największe wydobycie w Europie i jest jedynym miejscem pozyskiwania soli różowej i niebieskiej. Po krótkim wprowadzeniu przez górnika-przewodnika niektórzy zostali zaopatrzeni w lampki i niezbyt luksusową windą zjechali na głębokość 600 m pod ziemię. Na uczestnikach wycieczki kopalnia zrobiła duże wrażenie. Teraz już wszyscy wiedzą skąd się bierze sól w solniczce.

W drugim dniu wycieczki znaleźliśmy się w centrum Polski – w miejscowości Piątek. A następnie, podróżując wśród zalanych wodą  pól trafiliśmy do zamku królewskiego w Łęczycy, gdzie czekał na nas diabeł Boruta. Uczniowie zapoznali się z historią zamku i podziwiali widok z wieży zamkowej.

Po zwiedzeniu zamku i rynku łęczyckiego zawitaliśmy do Tumu, gdzie podziwialiśmy największą w Polsce budowlę w stylu romańskim. Z archikolegiatą w Tumie wiąże się również legenda o diable Borucie. Nikt bowiem nie wierzył, że tak wielki budynek można postawić bez udziału sił diabelskich. Sam diabeł myślał, że buduje karczmę.

Popołudnie uczestnicy spędzili na poszukiwaniu źródeł Noteci. Przed miejscowością Przedecz nasza rzeka wpływa do jeziora o tej samej nazwie. Ma wartki nurt i około 1,5 m szerokości.

Trzeci dzień rozpoczął się od uczczenia pamięci bestialsko zamordowanej ludności żydowskiej, polskiej, rosyjskiej i czeskiej w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.  Po obiedzie,  w drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego w okolicach Konina. Ostatnim punktem programu były odwiedziny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.