PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - PROBLEMY OSÓB SPRAWUJĄCYCH WŁADZĘ
Start arrow Archiwum 2012/13 arrow PROBLEMY OSÓB SPRAWUJĄCYCH WŁADZĘ
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Otwarcie ORLIKA 35
Kategoria: Uroczyste otwarcie kompleksu sportowego ,,Orlik" (30.09.2009r,)
SKKT 8
Kategoria: Poznaliśmy historię kościoła w Lubaszu (12.04.2016r.)
Bal 143
Kategoria: Bal Gimnazjalisty (30.05.2014r.)
Realizowane projekty
PROBLEMY OSÓB SPRAWUJĄCYCH WŁADZĘ Drukuj Email
Redaktor: Grupa ucz. kl.3e   
13.05.2013.

Image     Żyjemy w świecie, w którym posiadanie jakiejkolwiek władzy jest znaczące. Przykładami osób, które ją posiadają są m.in.: politycy, rodzice,  policjanci, strażacy oraz członkowie rad. Ale czy jej posiadanie wiąże się tylko i wyłącznie z przyjemnościami oraz honorami? Otóż po krótkim zastanowieniu prawie każdy stwierdziłby, że nie. Właśnie dlatego tak często słyszymy, że wszystko ma swoje dobre i złe strony. Niestety w tym przypadku też tak jest. Tak więc my, uczniowie klasy III e Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie postanowiliśmy to sprawdzić. W tym celu przeprowadziliśmy trzy wywiady z trzema różnymi przedstawicielami władz. Są nimi: radna, nauczycielka oraz opiekunka samorządu uczniowskiego, pani Małgorzata Zajda, matka, pani Beata Mendyk oraz radny i nauczyciel, pan Michał Geremek. Po przeprowadzeniu wywiadów mamy zamiar określić, która władza wiąże się z największymi problemami i utrapieniami.

     Jako pierwszy mamy zaszczyt przedstawić wywiad z panią Małgorzatą Zajdą, która zgodziła się poświęcić nam trochę swojego czasu.

- Dzień dobry.

- Dzień dobry.

- Czy mogłybyśmy zadać pani kilka pytań odnośnie pani stanowiska radnej oraz opiekuna samorządu szkolnego?

- Oczywiście.

- Jak wygląda Pani praca jako radnej?

- To co robią radni trudno nazwać pracą. Jest to swego rodzaju służba polegająca na angażowaniu się w sprawy swojej miejscowości poprzez podejmowanie decyzji dotyczących bieżących i przyszłych problemów gminy. Każdy radny oprócz swojej pracy zawodowej uczestniczy w posiedzeniach komisji, sesjach Rady Miasta oraz stara się słuchać sugestii i propozycji zgłaszanych czy sygnalizowanych przez mieszkańców miasta, a dotyczących bardzo różnorodnych zagadnień. Zarówno tych prywatnych, jak i związanych z życiem publicznym naszego miasta. Jeśli jest to możliwe i zgodne z prawem staram się te kwestie poruszać na posiedzeniach komisji, miejskich sesjach lub po prostu podczas spotkań z władzami miasta lub miejskimi urzędnikami. Jako radna mam prawo  i obowiązek pomagać tym mieszkańcom mając na względzie dobro człowieka oraz zrównoważony rozwój Czarnkowa.

- Co skłoniło Panią do udziału w wyborach do Rady Miasta?

- Było w tym trochę przypadku! Szczerze mówiąc nigdy o tym nie myślałam. Aż do momentu kiedy kilka lat temu wiele osób ze środowiska, w którym mieszkam zaczęło mnie namawiać żebym wykorzystała swoją energię i potencjał nie tylko w pracy zawodowej, ale spróbowała poprzez pracę społeczną zrobić coś dobrego i pożytecznego dla naszego miasta. Zdecydowałam się i już drugą kadencje pełnię funkcję radnej Miasta Czarnków.

- Czy pełnienie tej funkcji przynosi Pani satysfakcję?

- Tak, bo oprócz możliwości wpływu na rozwój miasta, mam też szansę, w ramach pełnionej funkcji, pomagać mieszkańcom Czarnkowa rozwiązywać niektóre ich problemy i kłopoty.

- Jak układa się Pani współpraca z pozostałymi radnymi?

- Rada Miasta składa się z 15 osób i jak to zwykle bywa trudno, żeby taka grupa zawsze zgadzała się  w każdej kwestii i nigdy nie dochodziło do różnicy zdań. Wielokrotnie na niektóre sprawy czy uchwały patrzymy z różnych perspektyw i mamy zdecydowanie inne opinie. Mając jednak na uwadze dobro miasta i mieszkańców oraz szanując prawa demokracji zazwyczaj dochodzimy do kompromisu i porozumienia. Tak więc myślę, że współpraca układa się bardzo dobrze i mimo różnych poglądów jesteśmy w stanie razem podejmować decyzje kierując się pomyślnością naszego miasta.

- Czy to zajęcie wymaga od Pani poświęceń?

- Nie są to jakieś straszne czy trudne poświęcenia, ale zajmują sporo czasu, który mogłabym wykorzystać w inny sposób. Czasami też trudne są kontakty z mieszkańcami, którzy nie zawsze rozumieją jak funkcjonuje samorząd lokalny i jakimi kieruje się zasadami. Ale są to drobnostki, które nie mają wpływu na ogólną, pozytywną ocenę funkcji radnego.

- Czy poniosła już Pani jakieś porażki jako radna?

- Wydaje mi się, że nie było jakiś spektakularnych porażek czy niepowodzeń podczas pełnienia tej funkcji. Jednakże zawsze pozostaje pewien niedosyt i żal, że nie każdy pomysł ma szanse realizacji, nie każde marzenie da się spełnić. Dotyczy to zarówno spraw całego miasta, jak i mojego okręgu wyborczego i jego mieszkańców.

- Czy funkcja radnego wiąże się z dużą ilością problemów?

- Tak z dużą, a co ważniejsze te problemy są bardzo różnorodne! Wymaga to znajomości wielu zagadnień z życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Żeby móc je zrozumieć, a potem próbować rozwiązywać trzeba starać się poszerzać swoją wiedzę, wiele rozmawiać, dociekać i na bieżąco uczestniczyć w życiu swojego miasta. To ciągła nauka, obowiązki i poświęcenie.

- Jaki są największe zalety bycia radnym?

- Kontakt z ludźmi, możliwość wpływu to co dzieje się w naszym mieście oraz świadomość, że swoją społeczną pracą przyczyniam się do rozwoju miasta i pomyślności jego mieszkańców!

-A są jakieś wady?

- Każda praca społeczna, każdy wykonywany zawód niosą ze sobą jakieś wady czy przykrości. Nie wszystko się udaje, nie każda sprawa da się rozwiązać, nie każdemu mieszkańcowi da się pomóc, nie wszystkie zamierzenia można zrealizować, w budżecie miasta pieniędzy nie starcza na wszystko. Oto wady tej funkcji.

- A co uważa Pani obecnie za najważniejszy problem, który powinna rozwiązać Rada Miasta?

- Dla wielu mieszkańców zapewne jest to obwodnica. Ale ta sprawa mimo iż dotyczy naszego miasta w tej chwili już jest w rękach władz wojewódzkich. Nasze miasto czyli Rada Miasta wraz z Burmistrzem zrobiła  już wszystko i miejmy nadzieję, że teraz inwestycja ta zmierza w dobrym kierunku ku szczęśliwemu zakończeniu. Natomiast, moim zdaniem, jako radni powinniśmy pomyśleć jak zaradzić rosnącemu bezrobociu. Jako radni zdajemy sobie sprawę, że nie mamy bezpośredniego wpływu na powstawanie miejsc pracy, ale powinniśmy zrobić wszystko co możliwe, aby ten problem próbować rozwiązać.

- Podsumowując,  sądzi Pani, że bycie radnym to…

- Duża odpowiedzialność, zaangażowanie, wiarygodność, zaufanie ludzi oraz bardzo miły do spełnienia obowiązek!

- Dziękujemy za udzielenie nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

- Nie ma za co. To była przyjemność móc opowiedzieć o swojej pracy.

 Pani Małgorzata Zajda:

 Image

      Naszym drugim wywiadem był ten z mamą Pauliny Mendyk, panią Beatą Mendyk. Na całe szczęście pani Beata zgodziła się wyrazić swoje zdanie na temat władzy rodzicielskiej, która jest także i w jej posiadaniu.

- Dzień dobry.

- Dzień dobry.

- Czy możemy zadać pani kilka pytań ?

- Oczywiście.

- Czy dobrze czuję się pani w roli matki?
- Czuję się bardzo dobrze.
-  Sądzi pani, że rodzic powinien być przede wszystkim wzorem dla swojego dziecka, czy jego przyjacielem?
- Uważam, że rodzic powinien być jednocześnie wzorem dla swojego dziecka jak też jego przyjacielem.
- Uważa pani, że wychowanie dzieci wiąże się z dużą ilością problemów?
- Moim zdaniem, wychowywanie dzieci wiąże się z małymi problemami, ale są one do rozwiązania.
- Pani zdaniem lepiej jest całkowicie ufać swojemu dziecku, czy je kontrolować?
- Moim zdaniem, dobrze jest wiedzieć z kim i gdzie wychodzi moje dziecko.
- Uważa pani, że kto lub co ponosi winę w złych relacjach młodzieży z rodzicami?
- Uważam, że dzisiejsza młodzież woli spędzać więcej czasu ze swoimi rówieśnikami niż z rodzicami, dzięki czemu mniej rozmawiają i ten kontakt staje się gorszy.
- Czy pani zdaniem trudno jest być dobrym rodzicem?
- Moim zdaniem, jeżeli ktoś bardzo się stara mieć dobre relacje ze swoim dzieckiem to łatwo być dobrym rodzicem.
- Jak określiłaby pani swój stosunek do dzieci?
- Uważam, że mój stosunek do dzieci jest bardzo dobry.
- Czy bycie rodzicem, pani zdaniem, wiąże się bardziej z ogromną odpowiedzialnością, czy raczej z radością z wychowywania dzieci?
- Bycie rodzicem wiąże się oczywiście z odpowiedzialnością, tak samo jak z radością.
- Co poradziłaby pani rodzicom, którzy mają problemy z wychowywaniem swoich dzieci?
- Aby szczerze porozmawiali ze swoimi dziećmi. Jeżeli to by nie pomogło to, może byłoby warto pomyśleć o wysłaniu dziecka do programu "Surowi rodzice', dzieci dzięki temu miałyby ważną lekcje na życie.
- Proszę dokończyć zdanie. Jestem rodzicem...
- Jestem rodzicem odpowiedzialnym, wesołym i szczerym. Kochającym swoje dzieci.

- Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia z panią tego wywiadu.

- Nie ma za co.

 Pani Beata Mendyk:

 Image

      Trzecią osobą z którą mamy zaszczyt przeprowadzić wywiad jest nauczyciel i radny pan Michał Geremek. Mieliśmy dużo szczęścia, że pan Michał znalazł czas na udzielenie odpowiedzi na nasze pytania.

- Dzień dobry.

- Dzień dobry.

- Czy zgodziłby się pan odpowiedzieć na nasze pytania odnośnie pana problemów w związku z posiadaną przez pana władzą?

- Z przyjemnością.

- Co wpłynęło na pana decyzje o zostaniu radnym?

- Po pierwsze studia, które ukończyłem - Polityka z kierunkiem Samorząd, a po drugie to, że zaproponowano mi kandydowanie do Rady Miasta.

- Czy to zajęcie sprawia panu przyjemność?

- Owszem, lubię to co robię. Raczej trudno byłoby mi zajmować się czymś czego nie lubię.

- Czy uważa pan, że bycie radnym ma więcej zalet, czy wad?

- Gdyby miało więcej wad niż zalet to po prostu po mojej pierwszej kadencji nie startowałbym w następnych wyborach.

- Czy stanowisko radnego wymaga poświęceń np:. w postaci dużej ilości obowiązków oraz problemów?

- Wymaga by poświęcać swój czas i zaangażowanie, jak zresztą wszystko co się robi w życiu lub to czym chcemy się zajmować.

- Czy pana zdaniem radnym zostaje się z wyboru  czy z prawdziwego powołania?

- Raczej z wyboru - decydują o tym wyborcy, to oni wybierają.

- Na czym polegają największe zmartwienia radnych?

- Na tym, że nie jest się w stanie spełnić wszystkich oczekiwań wyborców choćby się bardzo chciało. Jest to związane z finansami gminy. Nie na wszystko są pieniądze.

- Co było dla pana większym wyzwaniem; zostanie radnym czy nauczycielem?

- O… Na pewno to drugie. Bycie nauczycielem jest wyzwaniem z którym muszę się mierzyć każdego dnia.

- Jak układa się pana współpraca z innymi radnymi?

- Myślę, że dobrze. Raczej staram się rozmawiać o problemach, nawet jeśli mam inne zdanie na dany temat. Trzeba szanować się nawzajem, mimo różnicy poglądów.

- Co według pana w dzisiejszych czasach jest największym zmartwieniem radnych(przede wszystkim Czarnkowa)?

- To chyba trochę sytuacja finansowa, malejące dochody gminy i wciąż przybywające obowiązki. Trudno to pogodzić.

- Czy uważa pan, że problemem władz miasta jest brak zaangażowania mieszkańców w życie publiczne?

- W naszym mieście nie jest z tym jeszcze tak źle. Choć  do ideału jeszcze sporo brakuje.

- Proszę dokończyć; dobry radny, to taki…

- Który pamięta, że jest dla mieszkańców i stara się im służyć.

- Dziękujemy za przeprowadzenie wywiadu.

- To ja dziękuję.

 Pan Michał Geremek:

 Image

 PODSUMOWANIE:

     Po przeprowadzeniu wywiadów z trzema różnymi przedstawicielami władz możemy porównać wielkości problemów każdej z nich. Pani Zajda uważa, że dużym problemem są trudne kontakty z mieszkańcami. Ten problem można łatwo rozwiązać np.: zmieniając swoje nastawienie co do władz miasta i ich starań. Niestety zmagania z coraz większym bezrobociem nie jest sprawą, którą da się raz dwa załatwić. Na całe szczęście jeden z problemów został już rozwiązany przez Radę Miasta, obwodnica. Za razem pan Michał Geremek jak i pani Zajda uważają, że powodem złych kontaktów z mieszkańcami i ich niezadowolenie z ich pracy są finanse. Pieniędzy bowiem jest za mało, by starczyło na wszystkie projekty. Natomiast pani Beata sądzi, że z wychowaniem dzieci nie wiążą się duże kłopoty. Pani Mendyk uważa, że delikatna kontrola nad swoim dzieckiem, odpowiedzialność za nie oraz staranie się, by mieć z nim dobre kontakty wystarczą do uniknięcia problemów wychowawczych. Z wypowiedzi tych państwa wynika, że niestety finanse i kontakty międzyludzkie są największymi problemami osób sprawujących władzę.

SKŁAD GRUPY:

Adrian Ćwieczkowski,

Anna Grzesiak,

Aleksandra Hasulak,

Paulina Mendyk.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright