PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Poznaliśmy historię kościoła w Lubaszu

Impreza szkolna 272
Kategoria: ,,Podkówki" (07.04.2016r.)
Wycieczka 2
Kategoria: Zwiedziliśmy Złotą Pragę i Kotlinę Kłodzką (08-10.06.2016r.)
Mistrzostwa Powiatu w Aeorobiku Grupowym 2
Kategoria: Mistrzostwa Powiatu w Aerobiku Grupowym
Poznaliśmy historię kościoła w Lubaszu Drukuj Email
Redaktor: Kamila Kraśniewska, kl. 2e
04.05.2016.
Image

Dwunastego  kwietnia 2016 roku wybraliśmy się na wycieczkę w ramach zajęć Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego. Jako cel zwiedzania obraliśmy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaszu.  Naszym opiekunem była pani Anna Jahnz,  a towarzystwa dotrzymywały nam dodatkowo panie:  Jolanta Łukaszewska, Eliza Rychlewska i Maria Stachowiak.

Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z księdzem wikariuszem. Po obejrzeniu kościoła z zewnątrz uznaliśmy, iż jest zbudowany na planie krzyża. Na początku weszliśmy na dwie wieże i do grobu rodziny Szułdrzyńskich.  Następnie obejrzeliśmy obraz Matki Boskiej. Poznaliśmy także jego historię. Po krótkiej modlitwie przystąpiliśmy do lepszego poznania kościoła. Słuchając opowiadań i wyjaśnień księdza, oglądaliśmy rokokowe elementy wyposażenia kościoła, pochodzące z ok. 1760r. Poznaliśmy dokładniej nawę główną, jak i kaplice boczne: lewą – św. Krzyża i prawą – św. Wojciecha i św. Stanisława Szczepanowskiego. Wiedza o każdym z elementów znajdujących się w kaplicach i nawie została nam przybliżona przez wikariusza. Po lepszym poznaniu kościoła zrobiliśmy zdjęcia wewnątrz i na zewnątrz budynku.  Przed wyjazdem z Lubasza nasza grupka podziękowała księdzu za poświęcony czas i przybliżenie historii kościoła.

Naszą wycieczkę z całą pewnością można uznać za udaną. Poznaliśmy historię kościoła w Lubaszu w bardzo miłej atmosferze.