PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Warsztaty poetyckie
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Koncert 19
Kategoria: ,,Najlepsi z najlepszych" (22.06.2015r.)
Otwarcie ORLIKA 9
Kategoria: Uroczyste otwarcie kompleksu sportowego ,,Orlik" (30.09.2009r,)
Wycieczka szkolna 19
Kategoria: Spotkanie uczniów z Czarnkowa i Rehny (7-12.06.2010r.)
Realizowane projekty
Warsztaty poetyckie Drukuj Email
Redaktor: Agnieszka Fąferek Klasa III c   
29.04.2008.
Image17 kwietnia 2008 roku nasze gimnazjum odwiedziła pani Zuzanna Przeworska, która jest poetką, dziennikarką, wydawcą, organizatorką konkursów literackich i prezesem Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol oraz przedstawicielką Publicznej Biblioteki im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie, którzy interesują się poezją i piszą własne wiersze, pod opieką pani Sylwii Sowińskiej.
Pani Zuzanna opowiadała o swojej twórczości, czytała wiersze i bardzo zachęcała nas do ich pisania, do przelewania swoich myśli i uczuć na kartkę papieru. Przeprowadziła z nami warsztaty poetyckie. Rozdała kartki, na których były różne niedokończone myśli. Te myśli musieliśmy samodzielnie dokończyć. Pani Zuzanna wciąż powtarzała, że wszystko, co napiszemy będzie świetne i tylko nasze. Po przedstawieniu powstałych wierszy, poetka udzieliła nam wielu wskazówek dotyczących tego jak mamy pisać, jak wzbogacać treść, chwaliła nasze wiersze, ale również mówiła, co należy w nich poprawić. Oto jeden z nich:

Chociaż raz powiedz, że …
Nie słuchasz słów, a głosu,
Nie myślisz słowem, a kształtem,
Nie patrzysz w oczy, a oczami duszę prześwietlasz.
I że ręki nie wyciągasz po pióro, ale by ptaka pochwycić w dłoń swoją.

Klaudia Wróblewska


Pani Zuzanna jest nazywana „łowczynią młodych talentów”, ponieważ odnalazła wielu wspaniałych, młodych poetów. Niektórzy z nich są w naszym wieku, bądź jeszcze młodsi. Poetka opowiadała o Fundacji im. Agnieszki Bartol. Była to dziewczynka, która zmarła w wieku 12 lat. Pisała wiersze, opowiadania, bajki, aforyzmy. Agnieszka marzyła, żeby być pisarzem. Nie wiedziała, że już nim była. Jej twórczość literacką odkryto dopiero po jej śmierci. Jej utwory zostały opublikowane w książce pt. „Agnieszko wróć”.

SZTORM
- Kiedy jest sztorm, no kiedy?
- A wtedy, rybeńko, wtedy,
Gdy niebo okryje się fioletem...
A wiatr zaczarowanym fletem
zagra morzu tango pomarańczy.
- No i co?
- Ono tańczy.
 
Agnieszka Bartol

"Mówi się: Nie patrz na ciało, ale na duszę.
Ludzie jednak wolą patrzeć na to pierwsze,
Gdyż jest ono widzialną częścią człowieka
I łatwiej je dostrzec; ten zaś, kto chce zobaczyć
duszę, musi nieźle wytężyć oczy?"

Agnieszka Bartol


Na zakończenie spotkania wręczyliśmy naszemu gościowi podziękowanie za „ciekawą lekcję poezji”. Myślę, że pani Zuzanna Przeworska wywarła duże wrażenie na gimnazjalistach, zachęcając w ten sposób wszystkich do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Poetyckim im. Andrzeja Sulimy-Suryna.

 ImageImage 

 ImageImage

ImageImage 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright