PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Wspomnienia z wycieczki.
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Koncert 191
Kategoria: ,,Najlepsi z najlepszych" (22.06.2015r.)
Impreza 261
Kategoria: ,,Podkówki" (15.04.2015r.)
Zawody 7
Kategoria: Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce Szkół Gimnazjalnych (11.05.2016r.)
Realizowane projekty
Wspomnienia z wycieczki. Drukuj Email
Redaktor: Bogusz Falkowski II cœ   
09.07.2008.
ImageOd 26. do 29. maja klasy IIc i IIe uczestniczyły w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Naszym „bezpieczeństwem” zajęły się pani Renata Barnaś i pani Agata Mazurek. Spod naszego gimnazjum wyjechaliśmy o godzinie 8:00.
Ze względu na znaczną odległość podróż zajęła nam ok.9 godzin do miejsca zakwaterowania w Górach Kamiennych. Po drodze jednak zwiedzaliśmy zamek ksišżšt pszczyńskich w Książu. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, który zwiedzaliśmy. Mieliśmy również okazję odwiedzić piękne ogrody otaczające zamek. Po dotarciu do Sokołowska, wszyscy odpoczęli, a następnie razem udaliśmy się na krótki krajoznawczy spacer. Kolejnego dnia prawie żadna warta obejrzenia naziemna, ani podziemna budowla w okolicy nam się nie oparła. Wstaliśmy około godziny 7:00 i po śniadaniu wyjechaliśmy do podziemnego miasta Osówka. Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy, którą próbowaliśmy rozwikłać podczas zwiedzania kompleksu. Około godziny 11:00 udaliśmy się do twierdzy w Srebrnej Górze. Powstała w latach 1765-1777 jest największą tego typu budowlą górska w Europie. Na deser pozostała nam kopalnia złota, niestety owego złota tam już od dawna nikt nie znalazł. Był tam w zamian jedyny w Polsce podziemny wodospad na głębokości 23 metrów. Wyglądał pięknie. Na powierzchni była możliwość zakupu „złotych” sztabek, monet i różnych minerałów. Około godziny 19:00 powróciliśmy do Sokołowska.
W środę około godziny 9:00 spotkaliśmy się z celnikiem, który przedstawił nam swoją pracę i zademonstrował działanie noktowizora. Wszyscy chłopacy byli zaciekawieni urządzeniem. Dziewczyny bardziej interesowały się kajdankami. Następnie pojechaliśmy na basen, a później do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Obejrzeliśmy ciekawą historię produkcji papieru oraz jego czerpanie za pomocą specjalnych sit. Powróciliśmy do Sokołowska około godziny 19:00. Na koniec udaliśmy się na krótki, „terenowy” spacer do pobliskiego zamku.
W czwartek o godzinie 9:00 ostatecznie opuściliśmy miejsce zakwaterowania i udaliśmy się w drogę powrotną. Wszystkim było żal opuszczać tak piękne miejsce. Po drodze zwiedziliśmy obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Do najliczniejszych grup narodowościowych w obozie należeli Żydzi (obywatele różnych państw europejskich), Polacy oraz obywatele byłego ZSRR. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 000. Wizyta w tym miejscu była bardzo wstrząsająca dla każdego z nas. Do Czarnkowa przyjechaliśmy około godziny 21:00. Z żalem spoglądaliśmy na zrobione zdjęcia, bardzo pozytywnie wspominając miniony czas.

Wszystkim bardzo się podobało!
Dziękujemy pani Barnaś za zorganizowanie tak ciekawej wycieczki!

Bogusz Falkowski II c

Galeria wycieczki!!!


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright