PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Wyprawa do środka Polski i źródeł Noteci
Start arrow Archiwum 2009/10 arrow Wyprawa do środka Polski i źródeł Noteci
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Impreza szkolna 162
Kategoria: ,,Podkówki 2012'' (19.04.2012r.)
Rajd 169
Kategoria: Rajd gimnazjalisty (21.09.2011r.)
Rajd Gimnazjalisty0809 58
Kategoria: X Rajd Gimnazjalisty
Realizowane projekty
Wyprawa do środka Polski i źródeł Noteci Drukuj Email
Redaktor: mgr Renata Barnaś   
18.06.2010.

Image     19 maja 34 uczniów klas pierwszych (Ia, Ic oraz delegacje klas Ib, Id, Ie) wyruszyło w kierunku Kłodawy. Kłodawa położona jest na południowo-wschodnim końcu Wielkopolski. Celem podróży była kopalnia soli, która ma największe wydobycie w Europie i jest jedynym miejscem pozyskiwania soli różowej i niebieskiej. Po krótkim wprowadzeniu przez górnika-przewodnika niektórzy zostali zaopatrzeni w lampki i niezbyt luksusową windą zjechali na głębokość 600 m pod ziemię. Na uczestnikach wycieczki kopalnia zrobiła duże wrażenie. Teraz już wszyscy wiedzą skąd się bierze sól w solniczce.

     W drugim dniu wycieczki znaleźliśmy się w centrum Polski – w miejscowości Piątek. A następnie, podróżując wśród zalanych wodą  pól trafiliśmy do zamku królewskiego w Łęczycy, gdzie czekał na nas diabeł Boruta. Uczniowie zapoznali się z historią zamku i podziwiali widok z wieży zamkowej.

     Po zwiedzeniu zamku i rynku łęczyckiego zawitaliśmy do Tumu, gdzie podziwialiśmy największą w Polsce budowlę w stylu romańskim. Z archikolegiatą w Tumie wiąże się również legenda o diable Borucie. Nikt bowiem nie wierzył, że tak wielki budynek można postawić bez udziału sił diabelskich. Sam diabeł myślał, że buduje karczmę.

     Popołudnie uczestnicy spędzili na poszukiwaniu źródeł Noteci. Przed miejscowością Przedecz nasza rzeka wpływa do jeziora o tej samej nazwie. Ma wartki nurt i około 1,5 m szerokości.

     Trzeci dzień rozpoczął się od uczczenia pamięci bestialsko zamordowanej ludności żydowskiej, polskiej, rosyjskiej i czeskiej w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.  Po obiedzie,  w drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego w okolicach Konina. Ostatnim punktem programu były odwiedziny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright