PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Dzień Europy
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Impreza szkolna 92
Kategoria: ,,Podkówki" (07.04.2016r.)
Rajd 101
Kategoria: Rajd gimnazjalisty (21.09.2011r.)
AZS Inea Poznan-MUKS Poznan 3
Kategoria: AZS INEA Poznań - MUKS Poznań
Realizowane projekty
Dzień Europy Drukuj Email
Redaktor: Koło Dziennikarskie/A.M.   
09.05.2011.

Image     Dzień Europy jest świętem państw europejskich, ustanowionym podczas szczytu przywódców UE w 1985 roku. Dzień Europy 9 maja obchodzą oficjalnie państwa Unii Europejskiej, a 5 maja państwa zasiadające w Radzie Europy. W Radzie Europy 5 maja jest też dniem tolerancji, praw człowieka i integracji europejskiej. Tego dnia w siedzibie Rady Europy zamiast obrad, odbywa się koncert rozpoczynany hymnem Unii Europejskiej.

     9 maja został oficjalnie ustanowiony Dniem Europy, na pamiątkę ustanowienia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali 9 maja 1950, był to pierwszy krok w tworzeniu tego, co dziś znamy jako Unia Europejska.

     Tego dnia w Paryżu całą Europę ogarnęła groźba III wojny światowej. Minister Spraw Zagranicznych Francji, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do połączenia produkcji węgla i stali jako "pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej". 

     Zaproponował stworzenie instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym, który stanowił podstawę potęgi militarnej. Państwa, do których skierowano apel, omal nie wyniszczyły się w straszliwym konflikcie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright