PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Dzień Europy

Impreza szkolna 92
Kategoria: ,,Podkówki" (07.04.2016r.)
Rajd 101
Kategoria: Rajd gimnazjalisty (21.09.2011r.)
AZS Inea Poznan-MUKS Poznan 3
Kategoria: AZS INEA Poznań - MUKS Poznań
Dzień Europy Drukuj Email
Redaktor: Koło Dziennikarskie/A.M.
09.05.2011.

Image     Dzień Europy jest świętem państw europejskich, ustanowionym podczas szczytu przywódców UE w 1985 roku. Dzień Europy 9 maja obchodzą oficjalnie państwa Unii Europejskiej, a 5 maja państwa zasiadające w Radzie Europy. W Radzie Europy 5 maja jest też dniem tolerancji, praw człowieka i integracji europejskiej. Tego dnia w siedzibie Rady Europy zamiast obrad, odbywa się koncert rozpoczynany hymnem Unii Europejskiej.

9 maja został oficjalnie ustanowiony Dniem Europy, na pamiątkę ustanowienia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali 9 maja 1950, był to pierwszy krok w tworzeniu tego, co dziś znamy jako Unia Europejska.

Tego dnia w Paryżu całą Europę ogarnęła groźba III wojny światowej. Minister Spraw Zagranicznych Francji, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do połączenia produkcji węgla i stali jako "pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej".

Zaproponował stworzenie instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym, który stanowił podstawę potęgi militarnej. Państwa, do których skierowano apel, omal nie wyniszczyły się w straszliwym konflikcie.