PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - 219 rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego
Start arrow Archiwum 2012/13 arrow 219 rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego

Dyskoteka 86
Kategoria: Dyskoteka szkolna (25.11.2008r.)
Sprzatanie swiata 16
Kategoria: Sprzątanie świata (16-18.09.2011r.)
PG 149
Kategoria: Życie szkoły (2014/2015)
219 rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego Drukuj Email
Redaktor: Koło Dziennikarskie/Sandra Czarnecka
22.03.2013.

Image     Czy wszyscy wiemy, że w niedzielę 24 marca 2013r.  obchodzimy 219 rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego? Niestety, nie.
Często nie wiemy dlaczego obchodzona jest ta rocznica. Postanowiłam więc przybliżyć kawałek tej historii...

Powstanie kościuszkowskie, powstanie narodowe przeciw Rosji, a następnie także przeciw Prusom, trwające od 24 III do 16 XI 1794 objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego. Przyczyną wybuchu walk był II rozbiór Polski i groźba kolejnego podziału kraju pozostającego pod rządami targowiczan, faktycznie zaś pod okupacją rosyjską.

Nie bez znaczenia była rewolucja we Francji, wzmagająca rewolucyjne nastroje w Polsce. Powstanie przygotowały osoby związane ze Stronnictwem Patriotycznym. Powstanie kościuszkowskie zapoczątkował 12 III 1794 brygadier A. Madaliński, który przeciwstawiając się zapowiedzi redukcji liczby wojska rozpoczął marsz na czele swojego oddziału w kierunku Krakowa. Gdy na rozkaz ambasadora rosyjskiego I.A. Igelströma stacjonujące w Krakowie wojska rosyjskie opuściły miasto, by zatrzymać Madalińskiego, znajdujący się w pobliżu T. Kościuszko przybył do Krakowa i na Rynku zaprzysiągł 24 III 1794 akt powstania. Kościuszko objął władzę dyktatorską i zobowiązał się, że użyje jej tylko do odzyskania samodzielności narodu, obrony granic i ugruntowania powszechnej wolności. Wygrana bitwa nie otworzyła Kościuszce drogi do Warszawy, gdyż na pole walki przybył z przeważającymi siłami generał F.P. Denisow i zmusił wojska powstańcze do rezygnacji z dalszego marszu. Zwycięstwo miało jednak olbrzymie znaczenie moralne, wskazało ponadto na możliwości, które tkwiły w użyciu słabo nawet uzbrojonych mas chłopskich.

Jest to dla Polski i jej mieszkańców bardzo ważne wydarzenie. I my mieszkańcy Czarnkowa powinniśmy być dumni z tego, iż w naszym mieście posiadamy ulicę  nazwaną na cześć Tadeusza Kościuszki.