PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Współpraca międzynarodowa

Impreza szkolna 82
Kategoria: Szkolne Święto Nauk Matematyczno-Przyrodniczych (28.04.2016r.)
Wycieczka Wroclaw 21
Kategoria: Wycieczka do Wrocławia
Wycieczka klasy 1a i d 3
Kategoria: Wycieczka klasy 1a i d
Współpraca międzynarodowa Drukuj Email
Redaktor: mgr Renata Barnaś
09.06.2015.

Image     Co słychać w „szerokim świecie”,
czyli współpraca międzynarodowa
naszego gimnazjum…

Zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego 2014/2015 dotarły do naszej szkoły radosne wieści o sukcesach naszych uczennic w dwóch konkursach międzynarodowych. Ola Kwiatkowska (absolwentka kl. III B) otrzymała wyróżnienie za komiks w konkursie „Europa za 100 lat”, a Wiktoria Stachowicz (obecnie kl. III E) wyróżnienie za wiersz w konkursie „Młodzież pisze wiersze”. Oprócz dyplomów obie dziewczyny otrzymały upominki. Dziękujemy im za to, że o naszej szkole było słychać na międzynarodowej arenie.

Od września rozpoczęły się intensywne przygotowania do projektu „Przyszły zawód – uświadomiony wybór”, w którym wzięło udział 11 uczniów i trzech nauczycieli. Wyjazd do Lwowa był niesamowitym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Podczas pobytu w Akademickim Gimnazjum od 20 do 25 października 2014 nawiązały się nowe kontakty polsko-ukraińskie, ale zapewne też zostało zweryfikowane myślenie o samej Ukrainie i jej mieszkańcach. Byliśmy przyjęci z otwartym sercem, a przygotowany program był bardzo ciekawy.

Nasza druga szkoła partnerska z Ukrainy – Matematyczno-Przyrodnicze Liceum w Smiła wyszła z inicjatywą organizacji konkursu plastycznego na kartkę bożonarodzeniową. W obu krajach święta obchodzone są w innym terminie, w Polsce w grudniu, a na Ukrainie w styczniu. Świąteczne kartki przygotowane przez polskich uczniów trafiły na wystawę do Smiła wcześniej, a do naszej szkoły dotarły ukraińskie kartki później. Najlepsze prace zostały wyeksponowane w gablocie na korytarzu szkolnym w obu szkołach.

W drugim półroczu rozpoczęliśmy przygotowania do II części projektu trójstronnego „Tworzymy własne państwo w sferze kulturowej”. Chętnych było wielu, ale organizatorzy zaprosili po 10 uczniów z każdego kraju. Projekt odbył się w terminie 1-5.06.2014 w Rehna. Pierwszy dzień minął na podróży i zapoznaniu się z uczestnikami z Rehny, Smila i Lwowa. We wtorek wszyscy uczestnicy pojechali do letniskowej miejscowości Timmendorfen Strand. Odwiedzaliśmy galerie sztuki, aby zainspirować się do pracy w kolejnych dniach projektu. Przedpołudnie trzeciego dnia  uczniowie w czteroosobowych grupach tworzyli swoje dzieła sztuki. Na popołudnie w tym dniu zaplanowano wyjazd pociągiem do Schwerina, gdzie zwiedziliśmy komnaty zamku i zabytkową część miasta. Finał twórczości artystycznej nastąpił w czwartek, kiedy każda grupa omawiała swoje prace, które następnie zostały zaprezentowane rodzicom, nauczycielom i pozostałym uczniom szkoły gospodarzy. Piątek był dniem podsumowań, podziękowań i pożegnań oraz powrotów do domu.

Renata Barnaś
Szkolny koordynator współpracy międzynarodowej