PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE - Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
Start arrow Archiwum 2014/15 arrow Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
Księga Gości
zobacz Księgę Gości

dopisz się do Księgi

Menu główne
Start
INSTRUKCJA E-DZIENNIKA
Aktualności
Archiwum 2014/15
Archiwum 2013/14
Archiwum 2012/13
Archiwum 2011/12
Archiwum 2010/11
Archiwum 2009/10
Archiwum 2008/09
Archiwum 2007/08
Kontakt
Lokalizacja
Dyrekcja
Kadra nauczycielska
Rada Rodziców
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Zajęcia pozalekcyjne
Dyżury nauczycieli
Spis podręczników
Informacje dla rodziców
Wybrane dokumenty
Galeria
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Kąciki przedmiotowe
Higienistka szkolna
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Hala sportowa
Stara strona
Linki
Konkursy wojewódzkie
Obraz losowy
Wycieczka 11
Kategoria: Wycieczka szkolna (10-12.06.2013r.)
Turniej 9
Kategoria: Turniej leśny (06.10.2011r.)
Rajd 116
Kategoria: Rajd Gimnazjalisty (28.09.2010r.)
Realizowane projekty
Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego Drukuj Email
Redaktor: H.Wylegała, 3a, R.Albin, 2a   
12.06.2015.

ImageSukces jest efektem ciężkiej pracy, cierpliwości,
pokory i wiary, że wszystko jest w życiu możliwe.
     
M. Wojciechowska

       Tytuł laureata wojewódzkiego konkursu języka polskiego to dla nas wielkie wyróżnienie. Gdy dowiedziałyśmy się o sukcesie, radości nie było końca. Nie byłoby jednak tej dumy, gdyby nie ogrom nauki i przygotowań, z którymi mierzyłyśmy się od września.

      Już podczas wakacji zaczęłyśmy czytać lektury obowiązkowe na konkurs. Tegoroczna tematyka była trudna, bo prócz różnorodnej gatunkowo literatury, wymagano od uczestników także znajomości historii. Na etapie szkolnym odpowiadałyśmy na pytania związane z dziełami Adama Mickiewicza, Stanisława Mrożka, Wiktora Hugo czy Jacka Dukaja. Nie było łatwo, ale spośród sześciu??? uczestniczek wszystkie sześć??? zakwalifikowało się do następnego etapu. W Pile było już trudniej. Zagadnienia znacznie wykraczały poza materiał przerabiany w szkole. Musiałyśmy poświęcić więcej czasu na spotkania z polonistkami – panią Sowińską i panią Mikuczewską, by omówić powieści, wiersze i opowiadania. Spoglądałyśmy na bohaterstwo z różnych perspektyw – od pacyfistycznego "Paragrafu 22" Josepha Hellera, przez tajemniczego "Szachistę" Waldemara Łysiaka, aż po tragiczne opowiadanie Jerzego Andrzejewskiego pt. "Apel". Nie zabrakło również dzieł romantycznych wieszczów narodowych. Po paru dniach od etapu rejonowego do szkoły dotarła wiadomość o zakwalifikowaniu się trzech dziewcząt do finału. Eseje i rozprawki, wiersze i powieści... Głowy kipiały od ilości materiału. W finale należało napisać rozprawkę lub esej na jeden z podanych tematów. "Bohaterowie i antybohaterowie w konfrontacji z historią" – tak brzmiał temat eseju, który wybrałyśmy. My, czyli Rozalia i Hania, uzyskałyśmy odpowiednią liczbę punktów i otrzymałyśmy niedawno zaświadczenia z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Wojewody Wielkopolskiego. Jednak nie to było dla nas najważniejsze. Najwspanialsze były zarwane popołudnia na pisanie kolejnych prac, nowe pozycje na liście ulubionych książek, poznawanie historii na nowo, z zupełnie innej perspektywy...

      Dla nas było to coś więcej niż konkurs wiedzy – była to nauka, że sukces wymaga pracy i poświęcenia, było to poszerzenie horyzontów i kształtowanie naszego światopoglądu, była to próba wytrwałości i cierpliwości. Za ten sukces dziękujemy w szczególności pani Izabeli Mikuczewskiej, która przygotowała nas do konkursu. Wszystkim uczestniczkom, które były o krok od wygranej gratulujemy i życzymy powodzenia następnym razem!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZARNKOWIE
Krzysztof Majewski © Copyright